Rok Caritas

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Adres:
Telefon:
Fax:
E-mail:
Strona internetowa:
ul. Osiedle Orła Białego 20, 62-200 Gniezno
+48 61 4255782
+48 61 4255781
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.caritas.gniezno.pl

REGON:
NIP:
KRS:
004839917
7840006391
0000195886

Dyrektor:
Zastępca dyrektora:
ks. Krzysztof Stawski
ks. Krzysztof Woźniak
Konto bankowe PLN: 26 1020 4115 0000 9102 0050 0272

25 lat minęło…

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Czwartek, 04 Grudnia 2014 15:55

andrzej dziedzic 1025 lat temu – dokładnie 20 grudnia 1989 roku, ksiądz kard. Józef Glemp,  ówczesny arcybiskup i metropolita gnieźnieński, Prymas Polski swoim dekretem powołał do istnienia CARITAS Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W sobotę, 29 listopada br. Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej upamiętniła ten dzień swój srebrny jubileusz.

Już od 25 lat pomagamy najbardziej pokrzywdzonym przez los, osamotnionym, chorym, niepełnosprawnym czy ubogim. W minioną sobotę dziękowaliśmy wszystkim pracownikom, wolontariuszom, współpracującym instytucjom oraz firmom i indywidualnym darczyńcom za możliwość realizacji statutowych działań. Jednocześnie z wyrazami wdzięczności, zwracaliśmy się z prośbą o wytrwałość w posłudze i angażowanie się na dalszej drodze realizacji idei naszej Caritas.

Jubileusz zainaugurowała Msza św. dziękczynna sprawowana w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Na początku odczytano list Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka. „Wyrażam głęboką wdzięczność i składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom, wolontariuszom i dobrodziejom Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, jak również licznym osobom, które we współpracy z duszpasterzami tworzą parafialne i szkolne koła” napisał w swym liście Prymas.

Podczas Mszy św. wierni wysłuchali homilii biskupa Krzysztofa Wętkowskiego, który podkreślał, że z modlitwy musi wyrastać działanie: -- Nie da się uczestniczyć w Eucharystii, a więc umacniać swojej wiary i później nic z tym nie robić, tzn. ta wiara nie ma żadnego owocu. A wiara wyraża się przez miłość i Eucharystia uczy nas tej właśnie miłości. Z Eucharystii więc, inaczej mówiąc z naszej wiary, powinna wypływać nasza chęć towarzyszenia innym, zwłaszcza tym, którzy tej pomocy w różnym wymiarze najbardziej potrzebują. A ponieważ posługa miłości musi mieć formę stałą – jak mówił dalej w swej homilii biskup – dlatego apostołowie wybrali diakonów. Dzisiaj jedną z takich form jest działalność Caritas diecezjalnych, także Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej - podkreślał bp Wętkowski składając dalej obok dziękczynienia Bogu podziękowania wszystkim, którzy związali się z działalnością Caritas, wszystkim którzy poczuli, że wiara musi wypowiedzieć się przez miłość.

Walczymy o uśmiechy potrzebujących

Kolejna część jubileuszowych obchodów to gala jubileuszowa, która odbyła się na terenie Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ks. prałat Krzysztof Stawski rozpoczął swoje wystąpienie od słów patronki Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej bł. Matki Teresy z Kalkuty: To, co robimy jest tylko kroplą w oceanie, ale gdyby tej kropli zabrakło ocean byłby uboższy. I dodał, że jubileusz jest czasem refleksji nad tym, co robimy: Ciągle musimy pamiętać, że Caritas jest ręką Kościoła, która wyciągnięta jest z kawałkiem chleba dla tych, którzy są głodni, ręką, która ociera łzy z zapłakanej twarzy, ręką która daje nadzieję na lepsze dni.

Ks. Stawski podkreślił również rolę tych wszystkich, którzy wspierają naszą Caritas w realizacji jej zadań i skierował w stronę tych osób serdeczne podziękowania: Nie naszą siłą, nie naszymi dokonaniami możemy się szczycić, bo wszystko, co zrobiliśmy to jest pomoc, to jest pomoc innych. Uśmiech potrzebujących to jest chyba najpiękniejsza nagroda i najpiękniejsze podziękowanie. Podziękowania i gratulacje dla naszej organizacji kierowali również przedstawiciele władz lokalnych, instytucji i organizacji współpracujących z Caritas, jak również działających w jej obszarze.

Galę jubileuszową uświetnił występ artystyczny podopiecznych z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kłecku, których talent został nagrodzony owacjami na stojąco zgromadzonych w auli PWSD gości. Po radosnych obchodach wszyscy zgromadzeni udali się na ciepły posiłek. Wielokrotnie podczas uroczystości wspominano, jak wiele przez ćwierć wieku, dzięki wsparciu i pomocy innych, już się dokonało. Zmiany, postęp i coraz większy zasięg naszej pracy pozwala na pomoc tym najbardziej potrzebującym.   Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy w tak ważnym wydarzeniu dla naszej Caritas byli z nami przyczyniając się do wspaniałych przeżyć i wspomnień. Dzięki Wam wiemy, że nasza wspólna praca ma sens i życzymy dalszych sukcesów oraz trwania w celu pomocy bliźniemu.

Opr. Marta Knaź-Nowak, Paulina Bielińska

Fot. Andrzej Dziedzic

   

Strona 1 z 248